course image
Python meetup
  • 28. november 2023 o 18:00
  • Lab.cafe / online

Podujatie

Novembrový Python meetup: Od veľkých dát k veľkej efektivite s DuckDB

O rečníkovi: Gregor Karetka aktuálne finišuje magisterské štúdium na VUT FIT v Brne a v Slido pôsobí ako Data Engineer, ak náhodou nie je treba pomôcť s niečím iným. Jeho cesta k programovaniu viedla cez elektroniku a robotické súťaže ako napríklad FLL (First Lego League) a následne RoboCup Junior, ktorých sa zúčastňoval už od základnej školy. Na nich sa s kamarátmi učil stavať robotov za malé peniaze, ktoré ale robili veľa muziky, čo je vlastnosť ktorá mu zostala až dodnes. Okrem programovania sa vo voľnom čase venuje dronom.

Popis meetupu: V časoch dnes už dávno minulých bolo “Big Data” najväčším buzzwordom v celom technickom sektore. V týchto dňoch sa už hajpujú iné termíny a slovné spojenia, a v dátovom svete si pomaly začíname uvedomovať, že až na výnimky zamestnancov veľkých technologických gigantov sa s “Big Data” obyčajný smrteľník skôr nestretne. My ostatní máme skôr “medium-sized data”, ktoré by sa možno mohli dať spracovať a analyzovať aj bez použitia obrovských databázových systémov – pri troche šťastia a solídnejšom hardvéri dokonca aj lokálne. Na tomto stretnutí s live ukážkami sa pokúsime o nemožné: počas jednej hodiny predstaviť DuckDB – open-source databázový systém navrhnutý pre rýchlu a efektívnu analýzu dát – od úplných základov až po riešenie teoretických, ako aj prudko reálnych a praktických problémov, ako napríklad:

  • Integrácia s Pythonom ako aj s Jupyter Notebook

  • Analýza rozsiahlych datasetov (aj väčších ako dostupná RAM)

  • Agregácia dát z rôznych súborov a súborových formátov

  • Pokročilé analytické funkcie (napr. WINDOW functions)

  • Porovnanie s inými databázovými systémami

  • Napojenie na Python ekosystém

Následne sa pozrieme ako sa dá DuckDB použiť v kombinácií spolu s Apache Iceberg ako lacný “data lake” pomocou knižnice PyIceberg.

Pre koho je meetup určený? Meetup je určený pre všetkých Pythonistov.

Jazyk: Meetup bude prebiehať v slovenskom jazyku.

Miesto: Lab.cafe, Nám. SNP 25 v Bratislave alebo online (link na pripojenie pošleme na email deň vopred).

V tomto príjemnom priestore budeme mať možnosť nielen vypočuť si zaujímavú prednášku, ale pri káve, limonáde či remeselnom pive posedieť, porozprávať sa a užiť si atmosféru komunity.

Čas: Začíname 28.11.2023 (Utorok) o 18.00.

Cena: Účasť na meetupe je bezplatná.

Pre online aj offline účasť je nutná registrácia.