Výzvy pre učiteľov

MINI ENTER výzva

Radi by ste obohatili hodiny informatiky o nové technológie? Chcete vzbudiť u študentov väčší záujem o informatiku a podporiť ich v získavaní digitálnych zručností, ktoré sú nevyhnutné pre 21. storočie? Zapojte sa do mini výzvy projektu ENTER a získajte základnú sadu micro:bitov a školenie k nim úplne zadarmo.

Registrovať sa na kurz

O kurze

Radi by ste obohatili hodiny informatiky o nové technológie? Chcete vzbudiť u študentov väčší záujem o informatiku a podporiť ich v získavaní digitálnych zručností, ktoré sú nevyhnutné pre 21. storočie? Zapojte sa do mini výzvy projektu ENTER a získajte základnú sadu micro:bitov a školenie k nim úplne zadarmo.

Čo je to BBC micro:bit?

Je to edukačná platforma vhodná aj pre úplných začiatočníkov. Najčastejšie sa využíva na druhom stupni ZŠ a na SŠ. Dajú sa s ním vytvárať jednoduché hry, merať teplota, ovládať zvuk či svetelnosť iných zariadení. V roku 2016 ho vyvinula televízia BBC na podporu výučby programovania na hodinách informatiky vo Veľkej Británii. Až 90 % žiakov sa po projekte vyjadrilo, že naučiť sa programovať môže naozaj každý. V Dánsku v roku 2018 získali 65 000 kusov micro:bitu takmer všetky školy a v krajinách, kde sa projekty realizovali, žiaci výrazne zlepšili svoje digitálne zručnosti.

Čo je cieľom MINI ENTER výzvy?

Cieľom MINI ENTER výzvy je, aby aj učitelia, ktorí nemajú vlastný alebo školský micro:bit mohli absolvovať micro:bit školenia plnohodnotne – t.j. s praktickými aktivitami priamo na micro:bite. Tým pádom získajú znalosti potrebné pre výučbu. Na získanie sady pre celú triedu existuje aj “veľká” ENTER výzva.

Vďaka MINI ENTER výzve sa môžu zoznámiť s micro:bitmi aj učitelia, ktorí s nimi zatiaľ nemajú žiadnu skúsenosť a chcú ozvláštniť a skvalitniť svoje hodiny informatiky.

Kto môže žiadať o sadu a školenia v rámci MINI ENTER výzvy?

 • Vo výzve sa môžu o sadu BBC micro:bit a školenia uchádzať učitelia základných a stredných škôl, ktorí by chceli využívať micro:bity vo výučbe.
 • Podmienkou je, aby učiteľ(ka) a ani jeho(jej) škola nevlastnila žiadne sady micro:bitov.
 • Za jednu školu sa môžu prihlásiť max. 2 učitelia. V prípade veľkého záujmu bude za každú prihlásenú školu vybraný jeden učiteľ(ka).
 • Do výzvy sa nemôže prihlásiť učiteľ(ka), ktorý(á) už získali sadu BBC micro:bit v predchádzajúcej MINI ENTER výzve.
 • Do výzvy sa taktiež nemôže prihlásiť učiteľ(ka) zo školy, ktorá získala sadu BBC micro:bit cez projekt ENTER.

Čo získate:

Základnú sadu micro:bit „Učíme s Hardvérom“ 1 ks v hodnote 60 €, ktorá obsahuje:

 • 1x BBC micro:bit verzia 2,
 • 1x USB kábel,
 • 1x držiak na batérie k micro:bitu,
 • 2x AAA batéria,
 • 10x krokosvorkový kábel,
 • 1x LED pásik,
 • 1x reproduktor,
 • 5x LED diódy s rezistormi.

Online školenie k práci s micro:bitmi, vďaka ktorému budete vedieť využiť micro:bity (nielen) na hodinách informatiky.

Ako sa zapojiť do výzvy?

Do výzvy sa môžete registrovať pomocou registrácie v sekcii Termíny. Po registrácii by Vám mal prísť email s informáciami o MINI ENTER výzve. Aby bola vaša registrácia kompletná, je nutné aby ste mali vyplnené všetky údaje v profile (meno a priezvisko, školu, telefónne číslo), schválenú verifikáciu učiteľa a vyplnenú žiadosť.

Harmonogram:

Priebežne si prechádzame žiadosti od učiteľov, ktorí majú všetko potrebné vyplnené. Vybraným učiteľom, ktorí spĺňajú všetky podmienky, následne pošleme kuriérom micro:bit sadu. Akonáhle obdržíte sadu, vytlačíte a podpíšete preberací protokol jeho scan nahráte do platformy.

Ako to bude prebiehať?

Nemusíte sa obávať žiadnej zdĺhavej byrokracie. Po registrácii cez systém zadáte Vašu motiváciu zapojiť sa do výzvy. Po schválení žiadosti vám odošleme micro:bit sadu, ktorá obsahuje všetko, čo potrebujete ku kurzu. Akonáhle ju obdržíte, podpíšete a oscanujete preberací protokol, ktorý stačí nahrať do systému.

Školenie bude prebiehať online, v trvaní 6 týždňov po 2 hodiny. Jedná sa o kombináciu samoštúdia prostredníctvom videí, ktoré si môžete pozrieť kedykoľvek počas týždňa. Vždy raz za mesiac sa koná spoločná online konzultácia, kde budete mať možnosť konzultovať s lektormi nejasnosti a zdieľať skúsenosti s inými účastníkmi. Viac o kurze sa môžete dozvedieť tu.

V rámci videí budete vypracovávať malé zadania, vďaka ktorým si precvičíte to, čo ste sa naučili. Po absolvovaní kurzu vyplníte spätnú väzbu a získate certifikát.

Čo povedali o ochutnávke micro:bitov učitelia a učiteľky informatiky:

„MINI ENTER výzvu považujem za takú ochutnávku micro:bitov. Vďaka školeniam sme mali možnosť vyskúšať si prácu s nimi a mňa osobne to len utvrdilo v tom, že micro:bity na školu nevyhnutne potrebujeme. Pri prezentácii micro:bitov na hodinách som videla obrovský záujem aj zo strany žiakov, dokonca aj u takých, ktorých doteraz informatika až tak nezaujala.“ (ZŠ Brehy)

„V on-line prostredí sa pracovalo bez problémov, ale bez darovanej sady by som si nedokázala prakticky vyskúšať prácu s microbitom. Takže za mňa veľká pomoc.“ (ZŠ Čáry)

„Deťom sa to veľmi páči, už trom žiakom rodičia zakúpili vlastné micro:bity.“ (ZŠ Komenského, Michalovce)


Táto výzva vznikla vďaka podpore Nadačného fondu Telekom pri Nadácií Pontis v rámci projektu ENTER, ktorým sa Telekom snaží podporovať školy v inovatívnej výučbe digitálnych zručností. Na projekte participujú združenia SPy a Aj Ty v IT.

Zoznam lekcií

Základné info o MINI výzve


Odoslanie žiadosti

Registrácia na konkrétny termín kurzu


Preberací protokol

Prezentácia BBC micro:bit žiakom a žiačkam


Spätná väzba na MINI ENTER výzvu

Registrácia na kurz

Vyberte si termín, ktorý vám bude najviac vyhovovať.

MÁJOVÁ MINI ENTER VÝZVA 2024

Pred registráciou do MINI ENTER výzvy je potrebné registrovať sa na tejto platforme.

Žiadosti prijímame a schvaľujeme priebežne.


Registrácia možná do: 5. máj 2024 (alebo do naplnenia kapacity).


Tento kurz zahŕňa
 • Počet videí 0
 • Celkový čas videí 0h 0m 00s
 • Úroveň Pre začiatočníkov
 • Dĺžka kurzu 6 týždňov

avatar
Marek Mansell

Lektor a garant

avatar
Veronika Antalová

Administrátorka (kontaktná osoba)