Ak uvažujete, ako učiť žiakov programovanie micro:bitu na diaľku, existuje skvelá pomôcka – microbit.classroom.org

V ideálnom prípade by bolo dobré nechať si žiakov zobrať po jednom alebo dvoch micro:bitoch domov aj spolu s pomôckami (LED pásiky, krokosvorky atď.), avšak množstvo aktivít sa dá spraviť aj bez fyzického micro:bitu vďaka Microsoft MakeCode simulátoru.

micro:bit classroom

Ak už využívate alebo plánujete využívať online konferenčné nástroje ne výučbu, môžete ich skombinovať s bezplatným nástrojom micro:bit classroom na vytvorenie živej vyučovacej hodiny. V ňom sa dá zvoliť buď online Python editor, alebo prostredie MakeCode, pri ktorom sa dá namiesto reálneho micro:bitu využiť simulátor.

Ako využiť micro:bit classroom

  1. Na stránke micro:bit classroom vytvorte novú aktivitu – pomenujte ju a vyberte si, ktoré prostredie chcete so žiakmi používať (MakeCode alebo Python) a odštartujte aktivitu.
  2. V časti Editor môžete žiakom vložiť nejakú časť programu, ak chcete, aby už začali pracovať na existujúcom programe. Ak chcete, aby začali úplne od začiatku, nemusíte v tejto časti robiť nič.
  3. V časti Dashboard nájdete prihlasovacie údaje, vďaka ktorým sa žiaci prihlásia do vašej aktivity. Okrem odkazu microbit.org/join je potrebné žiakom poslať aj 4 slová, ktoré systém vygeneroval, a PIN kód.
  4. Keď sa žiak prihlási, môže začať pracovať na svojom programe a jeho progres uvidíte v časti Student code.
  5. Keď sa rozhodnete ukončiť aktivitu, môžete tlačidlom Download report for all students as Word document v časti Student code stiahnuť sumár aktivít všetkých žiakov vo forme textového dokumentu.
  6. V prípade, že by ste chceli v aktivite pokračovať niekedy nabudúce, stačí v časti Save classroom stiahnuť záznam celej udalosti tlačidlom Download classroom html file. Na ďalšej hodine iba v počítači kliknete na stiahnutý HTML súbor a rozpošlete žiakom nové prihlasovacie údaje. Dokonca si žiaci môžu otvoriť svoje programy presne tam, kde minule skončili.

Micro:bit classroom je určený pre využitie „naživo“, takže učiteľ aj žiaci musia byť pripojení v tom istom čase!

Micro:bit classroom je stále iba v beta verzii, takže sa môže stať, že vám nejaká časť „zblbne“.

Video-konferečné systémy

Micro:bit classroom je pri online učení na diaľku potrebné skombinovať s nejakým online konferenčným nástrojom. Odporúčame Zoom, Google Meet alebo Microsoft Teams.