Prostredí pre micro:bit je mnoho, ale najpoužívanejšie sú online blokové prostredie MakeCode (ideálne pre žiakov základných škôl) a MicroPython, ktorý je v online aj offline verzii (ideálny pre stredné školy).

MakeCode

Prostredie MakeCode od Microsoftu je ideálne pre začiatočníkov v programovaní. Farebné blokové prostredie je veľmi intuitívne a podobné prostrediu Scratch, ktoré mnoho detí už pozná. Bloky kódu je možné prepnúť a zobraziť kód v JavaScripte.

Stručný úvod do tohto prostredia nájdeš v predchádzajúcej kapitole Prvý program.

Pre použitie na hodinách informatiky sme pripravili súbor metodík BBC micro:bit & MakeCode.

Ukážka MakeCode editoru
Ukážka MakeCode editora

MicroPython

Pre stredoškolákov je väčšinou blokové programovacie prostredie už príliš jednoduché, a preto odporúčame jazyk MicroPython.

Klasický Python je veľmi populárny a všestranný programovací jazyk odporúčaný pre vyučovanie základov programovania. Práve preto postupne nahrádza iné programovacie jazyky na hodinách informatiky. Vo veľkom Python využívajú aj vo firmách ako Google, Dropbox, Európskej organizácii jadrového výskumu CERN, na sociálnych sieťach Facebook, Pinterest a Instagram či pri vyučovaní na prestížnej vysokej škole MIT.

MicroPython je len trochu upravená verzia Pythonu tak, aby dokázala bežať aj na menej výkonných zariadeniach ako je micro:bit.

Micro:bit v MicroPythone môžeme programovať v dvoch prostrediach – prvou možnosťou je Mu editor, ktorý je plnohodnotnejším vývojovým prostredím, ale je potrebné ho inštalovať. Druhou možnosťou je online Python editor, ktorý beží v prehliadači bez akejkoľvek inštalácie a je preto vhodný pre prípady, kedy nie je možné nainštalovať Mu editor (napr. na krátkych workshopoch, kde na to nie je dosť času).

Ak máte možnosť používať Mu editor, tak zvoľte ten. Ponúka viac možností a lepšie sa v ňom hľdajú prípadné chyby.

Pre použitie na hodinách informatiky sme pripravili súbor metodík BBC micro:bit & MicroPython.

Ukážka Mu editoru
Ukážka Mu editora

Ukážka Online MicroPython editoru
Ukážka Online MicroPython editora

Classroom

V marci 2020 vyšla prvá verzia stránky microbit.classroom.org, ktorá umožňuje učiteľom zvládať skupinovú výučbu žiakov. Classroom je striktne zameraný na používanie priamo počas hodiny – to znamená, že učiteľ vie na začiatku hodiny vytvoriť svoj vlastný „classroom“, na ktorý sa žiaci pripoja. K dispozícii je buď prostredie MakeCode, alebo online Python editor. Počas hodiny žiaci pracujú zo svojich počítačov a učiteľ ich vie cez svoj počítač priebežne kontrolovať, prípadne im nazdieľať nejaký program, ktorý majú dotvoriť.

Na konci hodiny vie učiteľ zozbierať programy žiakov jedným kliknutím zo svojho počítača a stiahnuť si ich na svoj počítač. Tým sa práca v „classroom“ končí a na ďalšiu hodinu si učiteľ musí vytvriť nový „classroom“ alebo pokračovať v tom istom.

Classroom vie byť veľmi užitočný pri učení na diaľku cez internet.